Srub

 

Bez názvuBez-názvu1

 

Zajímavosti v blízkém okolí.

 

Pokud se k nám chystáte, nebo už jste přijeli, nabízíme Vám pár tipů na výlety.

Přímo od nás začíná Riegrova stezka, která je velmi navštěvovaná. Máte-li rádi procházky, tak si tuto 3,5km dlouhou a krásnou stezku nemůžete nechat ujít. (viz. níže na této stránce – Riegrova naučná stezka)

Nedaleko od našeho srubu je malá vodní elektrárna Spálov, kterou si můžete i s průvodcem zcela bezplatně prohlédnout. Od května se denně konají prohlídky. Jistě nadchnou nejen Vás, kteří se o technické památky zajímáte, ale i laickou veřejnost. (viz. níže na této stránce – Elektrárna Spálov )

Přibližně 5km pěšky od nás směrem na Semily se nalézá obec Bozkov, která je známá svými přírodními jeskyněmi. Jmenují se Bozkovské dolomitové jeskyně. (viz. níže na této stránce-Bozkovské dolomitové jeskyně)

Lze také vyrazit do 11km vzdálené Malé Skály. Tam můžete navštívit hned několik zajímavých míst – vyhlídku Pantheon hradem VranovSuché skály, zříceninu hradu Frýdštejn.
Pokud nepojedete autem, můžete jet také od nás přes 
Železný Brod vlakem. Cesta vlakem trvá cca 15min.

V zimně stojí určitě za návštěvu nedaleké Ski areály. Za zmínku stojí Tanvaldský špičák, Kořenov nebo Benecko.

Pod odkazy na konci článku najdete vždy informace o dané lokalitě.

 

 

 

 

 

Srub

 

Je dřevěná stavba vybudovaná z vodorovně kladených, v rozích pomocí dlabů překřížených trámů roubením. Sruby byly budovány v oblastech s větším množstvím především jehličnatých lesů, například ve východní a střední Evropě, veSkandinávii atp. V oblastech s menším množstvím dřeva se ujala úspornější hrázděná konstrukce.

Norská technologie se vyznačuje použitím ze dvou stran opracovaných klád tzv. prizem. Povrch vnitřních a venkovních stěn je u srubu postaveného norskou technologií rovný. Norský způsob se vyznačuje použitím unikátního „norského spoje“. Jedinečnost tohoto spoje spočívá v tom, že při usazování a vysychání domu, které je nevyhnutelné i u vysušeného dřeva, se do sebe prvky rohových spojů díky vlastní hmotnosti zaklíní (princip: klín do klínu). To brání deformacím a „protáčení“ lafety kvůli vznikajícím značným vnitřním napětím. Jako opatření proti vybočení prizem ve stěnách, a tím narušení rovnosti stěny srubu, jsou prizmy ve svislém směru propojovány dřevěnými kolíky. Do trámového prvku je každých 50 cm vyvrtán otvor a do něj je zasazen kolík o stejném průměru a propojen s prvkem stěny nad ním. Kolíky jsou ze stejného druhu dřeva jako je celý srub. U tohoto způsobu výstavby srubu je po smontování jednotlivých prvků nutná technologická přestávka z důvodu sesedání domu vlivem vysychání dřeva. Tato přestávka se pohybuje u norské technologie v délce 7 – 8 měsíců. Až po uplynutí této doby je možné přistoupit ke změření stavebních otvorů a získání pevných rozměrů pro zhotovení oken a dveří přesně na míru.

 

Besedické skály

 

Elektrárna Spálov

Riegrova naučná stezka

Bozkovské dolomitové jeskyně

Suché skály

Zámek Hrubá Skála

Hrad Kost

Zámek Hrubý Rohozec

 

Hotel pod Spálovem

 

 

 

Rezervace pobytu

Please wait...